Messages
of the Week

The Breakfast Club is open daily between
0815 - 0845

Lunch menu

News

Letters

Calendar

MONDAY 16/Oct

  • No message

TUESDAY 17/Oct

  • Year 6 visit Drefach Felindre Woollen Museum

WEDNESDAY 18/Oct

  • Urdd Club for yrs.1,3&4
    3:30-4:30pm
  • Tag rugby training for the yrs5&6 girls' squad 3:30-4:30pm

THURSDAY 19/Oct

  • Ceredigion Urdd rugby tournament for yrs.5&6 boys and girls
  • Year 5 visit Castell Henllys
  • Swimming for yrs.5&6

FRIDAY 20/Oct

  • Clwb Chwys Trabŵd (cross country running) for yrs.2-6 at 2:30pm
  • Hockey
    See timetable

 

DOWNLOADS

News

February 2014

URDD NATIONAL GYMNASTICS FINALS

Congratulations to the school's gymnastics team on their success in this year's Urdd National Gymnastics FInal.

This is the first time in many years we've competed as a team, and to come 2nd in the category for primary schools with over 150 pupils was fantastic.

The threes (Nicole, Lucie and Erin Medi) came 3rd with their performance also.

Well done girls and thank you especially to Emma for coaching them - you performed extremely well and fully deserve to wear your medals with pride!

 

SCHOOL EISTEDDFOD 2014

Welcome to the excitement of the school eisteddfod! Below you will find videos of the various group competitions - Singing groups, Recitation parties; along with results of stage, art and literary competitions.
Click here to view the whole collection of photos (127 photos)

NURSERY RESULTS

 

 

 

STAGE COMPETITIONS
Solo
1. Mari (Dewi)
2. Bebe (Arthur)
3. Cari (Caradog)
Individual Reciting
1. Mari (Dewi)
2. Iolo (Arthur)
3. Kemi (Caradog)
NURSERY CLASS

Art
1. Iago J (A), Kemi O (C), Mabon P (C), Erin E (D), Amali R (C), Cari M-W (C)
2. Caitlin M (A), Mari R (D), Nathanael L (D), Solomon G (D), Jack F (D), Dylan R (C)
3. Morgan L (C), Elen M (C), Elan D (D), Oscar K (A), Cadi E (C), Tomi D (D), Cadi J (C), Gruff S (A)

 

RECEPTION CLASSES RESULTS

 

 


 

STAGE RESULTS
Solo
1. Elgan (Dewi)
2. Elin Beca (Caradog)
3. Tyler (Arthur)
Individual Reciting
1. Steffan (Dewi)
2. Tyler (Arthur)
3. Osian (Caradog)
DERBYN M CLASS

Art
1. Lara M (Caradog)
2. Betsan C (Dewi), Greta H (Dewi)
3. Bethan C (Arthur), Lois C (Dewi)
DERBYN J CLASS
Art
1. Ella E (Arthur)
2. Osian C (Caradog), Noa C (Dewi)
3. Steffan M (Dewi), Gwilym M (Arthur)

 

YEAR 1 RESULTS

 

 


STAGE RESULTS
Solo
1. Sami (Caradog)
2. Molly (Dewi)
3. Elan (Arthur)
Individual Reciting
1. Molly (Dewi)
2. Mari (Arthur)
3. Ifan (Caradog)
CLASS 1W

Art
1. Molly B (Dewi)
2. Magi R (A), Tomos A (Dewi)
3. Luna T (Dewi), Espie DS (Dewi)
Handwriting
1. Elin McC (Dewi)
2. Liza H (Caradog), Elan M (Arthur)
3. Arwen E (Dewi), Ifan M (Caradog)
CLASS 1R
Art
1. Coby P (Dewi)
2. Dafydd L (Arthur), Mari D (Arthur)
3. Sami P (C), Emyr J (Dewi)
Handwriting
1. Sami P (Caradog)
2. Coby P (Dewi), Emyr J (Dewi)
3. Mari D (Arthur), Gavin P (Dewi)

 

YEAR 2 RESULTS

 

 


 

STAGE RESULTS
Solo
1. Ioan (Arthur)
2. Tomi (Caradog)
3. Iwan (Dewi)
Individual Reciting
1. Efa (Caradog)
2. Iwan (Dewi)
3. Ioan (Arthur)
CLASS 2GJ

Art
1. Benjamin L (Dewi)
2. Mirain E (Arthur), Tirion Sh-H (Dewi)
3. Jac S-J (Caradog), Alun R (Caradog)
Handwriting
1. Betsan D (Dewi)
2. Rory D (Arthur), Kaedi O (Caradog)
3. Rhun M (Dewi), Mirian E (Arthur)
CLASS 2NJ
Art
1. Phoebe R (Arthur)
2. Mairwen M (Dewi), Tomi J (Caradog)
3. Millie S (Arthur), Megan L (Dewi)
Handwriting
1. Tomos E (Caradog)
2. Abi G (Arthur), Reuben P (Arthur)
3. Tom R (Arthur), Beatrix C (Caradog)

 

YEAR 3 RESULTS

 

 

 

STAGE RESULTS
Solo
1. Lucy (Caradog)
2. Aimee (Dewi)
3. Zoe (Arthur)
Individual Reciting
1. Cerys (Caradog)
2. Catrin (Dewi)
3. Dafydd (Arthur)
CLASS 3M
Welsh Prose
1. Mair D (Dewi)
2. Janie D (Dewi)
3.Owain J (Caradog)
Welsh Poetry
1. Ella J R (Caradog)
2. Sioned T (Caradog), Mair D (Dewi)
3. Iestyn P (Caradog)
English Prose
1. Tom A (Caradog)
2. Ella J R (Caradog)
3. Owain J (Caradog)
Art
1. Catrin Haf (Dewi)
2. Lisa S (Arthur), Iestyn P (Caradog)
3. Niamh D (Arthur), Mair D (Dewi)
Project
1. Catrin Haf (Dewi), Mair D (Dewi)
2. Ella R (Caradog), Lili D (Dewi)
3. Owain J (Caradog), Mollie-Mel H (Arthur)
Handwriting
1. Rebecca D-J (Dewi)
2. Steffan J (Arthur), Cerys Elin (Dewi)
3. Owain J (Caradog)
CLASS 3D
Welsh Prose
1. Steffan N (Caradog)
2. Gethin O-H (Arthur)
3. Lucy M-W (Caradog), Lloyd E-J (Dewi)
Welsh Poetry

1. Lloyd E-J (Dewi)
2. Matty T (Dewi)
3. Steffan N (Caradog)
English Prose
1. Steffan N (Caradog)
2. Fergus T (Arthur)
3. Crisiant M (Dewi)
Art
1. Fergus T (Arthur)
2. Lucy M-W (Caradog), Dharma ap S (Arthur)
3. Eloise A (Caradog), Marianna B (Dewi)
Project
1. Crisiant M (Dewi)
2. Lucy M-W (Caradog)
3. Amy R (Dewi), Gethin O-H (Arthur)
Handwriting
1. Crisiant M (Dewi)
2. Gethin O-H (Arthur)
3. Marianna B (Dewi), Ella Gwawr (Caradog)

 

YEAR 4 RESULTS

 

 

 

STAGE RESULTS
Solo
1. Elen (Caradog)
2. Fflur (Dewi)
3. Dylan (Arthur)
Individual Reciting
1. Annest (Arthur)
2. Isaac (Caradog)
3. Owen (Dewi)
Piano solo
1. Tomos (Arthur)
2. Annest (Arthur)
3. Isaac (Caradog)
CLASS 4J
Welsh Prose
1. Annest D (Arthur)
2. Lena J (Dewi)
3. Caitlin E (Dewi), Fflur R (Dewi)
Welsh Poetry
1. Annest D (Arthur)
2. Sion G (Dewi)
3. Lena J (Dewi), Dylan J-W (Arthur)
English Prose
1. Caitlin E (Dewi)
2. Lena J (Dewi)
3. Annest D (Arthur)
Art
1. Troy M (Caradog)
2. Deiniol D (Arthur), Dylan J-W (Arthur)
3. Tomos G (Arthur), Elen P (Arthur)
Project
1. Lena J (Dewi)
2. Anna R (A), Ynyr J (C), Annest D (A)
3. Osian R (Arthur)
Handwriting
1. Lena J (Dewi)
2. Caitlin E (Dewi)
3. Annest D (Arthur)
CLASS 4E
Welsh Prose
1. Elen M (Caradog)
2. Isaac P (Caradog)
3. Efan R (Arthur)
Welsh Poetry
1. Aled M (Arthur)
2. Isaac P (Caradog)
3. Caleb L (Dewi)
English Prose
1. Elen M (Caradog)
2. Marcie N (Arthur)
3. Efan R (Arthur)
Art
1. Caleb L (Dewi)
2. Ellie G (Caradog), Deian D (Dewi)
3. Gwion H (Dewi), Noa R (Arthur)
Project
1. Isaac P (Caradog)
2. Marcie N (Arthur), Efan R (Arthur)
3. Owen P (Dewi)
Handwriting
1. Isaac P (Caradog)
2. Efan R (Arthur), Maria J (Caradog)
3. Elen M (Caradog), Marcie N (Arthur)

 

YEAR 5 RESULTS

 

 

 

STAGE RESULTS
Solo
1. Cadi (Caradog) a Llŷr (Dewi)
2. Huw (Arthur)
3.
Individual Reciting
1. Llŷr (Dewi)
2. Cadi (Caradog)
3. Rhys (Arthur)

Piano solo
1. Mirain (Dewi)
2. Soffia (Caradog)
3. Gwion (Arthur)

Instrumental solo
1. Mirain (Dewi)
2. Soffia (Caradog)
3. Gwen (Caradog)
CLASS 5G
Welsh Prose
1. Soffia N (Caradog)
2. Erin D (Arthur)
3. Gruffudd H (Dewi), Gronw D (Dewi)
Welsh Poetry
1. Gruffudd H (Dewi)
2. Huw J (Arthur)
3. Mari L (Arthur), Gronw D (Dewi)
English Prose
1. Gronw D (Dewi)
2. Erin Medi (Arthur)
3. Molly D (Arthur)
English Poetry
1. Danny L-R (Dewi)
2. Mirain G (Dewi), Gronw D (Dewi)
3. Soffia N (Caradog), Erin Medi (Arthur)
Art
1. Danny L-R (Dewi)
2. Gronw D (Dewi), Huw J (Arthur)
3. Cari D (Dewi), Soffia N (Caradog), Molly D (Arthur)
Project
1. Soffia N (Caradog), Mirain G (Dewi)
2. Erin Medi (Arthur), Llyr E (Dewi)
3. Cari D (Dewi), Huw J (Arthur)
Handwriting
1. Mirain G (Dewi)
2. Gruffudd H (Dewi)
3. Erin Medi (Arthur), Gronw D (Dewi)
CLASS 5L
Welsh Prose
1. Gwen D (Caradog)
2. Cadi W (Caradog), Sion G (Caradog)
3. Hannah DS (Dewi), Osian W (Caradog)
Welsh Poetry
1. Gwen D (Caradog)
2. Osian W (Caradog)
3. Erin Myfanwy (Caradog)
English Prose
1. Gwennan L (Arthur)
2. Osian W (Caradog), Hanna Mari (Dewi)
3. Sion G (Caradog)
English Poetry
1. Gwennan L (Arthur)
2. Hannah DS (Dewi)
3. Erin Myfanwy (Caradog), Sion G (Caradog)
Art
1. Hannah D-S (Dewi)
2. Gwen D (Caradog), Lucie J (Caradog)
3. Iestyn L (C), Hannah Mari (D), Oisin M (D)
Project
1. Gwen D (Caradog), Osian W (Caradog)
2. Osian D (Caradog), Cadi W (Caradog)
3. Erin Myfanwy (Caradog), Sion D (Dewi)
Handwriting
1. Sion G (Caradog)
2. Cadi W (Caradog)
3. Osian W (Caradog), Sion D (Dewi)

 

YEAR 6 RESULTS

 

 

 

 

 

STAGE RESULTS
Solo
1. Rhianedd (Arthur)
2. Elin (Dewi)
3. Sofie (Caradog)
Individual Reciting
1. Lisa (Dewi)
2. Ioan (Arthur)
3. Iestyn (Caradog)
Piano Solo
1. Ffion (Dewi)
2. Mali (Arthur)
3. Sara (Caradog)

Instrumental Solo
1. Ffion (Dewi)
2. Mali (Arthur)
3. Glesni (Caradog)
CLASS 6J
Year 6 Welsh Prose (CROWN)
1. Rhianedd (Arthur)
2. Rhodri Ll. (C) a Sara ap (C)
3. Sofie (C) a Ffion W. (D)
Welsh Poetry
(See Chair Competition below)
English Prose
1. Lisa D (Dewi)
2. Tomos PJ (Dewi)
3. George P (Arthur)
English Poetry
1. Mali J-W (Arthur)
2. Rhodri D (A) a Sofie M-W (C)
3. Lisa D (D) a Tomos PJ (D)
Art
1. Mali J-W (Arthur)
2. Glesni J (Caradog), Tali B (Dewi)
3. Nicole M-P (Caradog), Seren P (Arthur)
Project
1. Ioan M (A) a George P (A)
2. Glesni J (C) a Sofie (C)
3. Eli J (D) a Lisa D (D)
Handwriting
1. Sofie M-W (Caradog)
2. Glesni J (C) a Mali J-W (A)
3. Betsan R (D) a Ioan M (A)
CLASS 6LL
Year 6 Welsh Prose (CROWN)
1. Rhianedd (Arthur)
2. Rhodri Ll. (C) a Sara ap (C)
3. Sofie (C) a Ffion W. (D)
Welsh Poetry
(Gweler Cyst. Y Gadair isod)
English Prose
1. Ffion W (Dewi)
2. Rhianedd O (Arthur)
3. Math W (A) a Bex W (C)
English Poetry
1. Math W (Arthur)
2. Ffion W (D) a Rhianedd O (A)
3. Ronan M (D) ac Elin R (D)
Art
1. Lucas H-E (Dewi)
2. Madeleine G-W (Arthur), Aled Llyr (Arthur)
3. Rhodri Ll-E (Caradog), Iestyn R (Arthur)
Project
1. Rhianedd O (A) a Ffion W (D)
2. Elin R (D) a Madeleine (A)
3. Bex (C) a Lucas (D)
Handwriting
1. Madeleine G W (Arthur)
2. Elin R (Dewi)
3. Gwenno J (C) Tom W (D)

 

CHAIRING CEREMONY

Chair Competition
1. Tomos PJ (Dewi)
2. Mari (D), Sara ap (Caradog)
3. Seren P (A), Rhianedd (A)

 

Many thanks to Mr Iwan Bryn James for adjudicating this year

 

THE CHOIR

 

Choir Competition
1. Dewi
2. Arthur
2. Caradog (joint second place)

 

PRIF WOBRAU'R EISTEDDFOD

Most points for house: Rhianedd a Soffia
Best soloist : Cadi a Llŷr
Best Instrumental soloist : Mirain
Best project : Rhianedd
English Prose prize : Lisa
Best individual recital : Lisa
English poetry prize : Math
Best Piano solo : Mirain
Art prize : Mali J-W
Handwriting prize : Madeleine
Most outstanding performance : Mirain
Captains of the winning house : Tomos a Lisa

 

A BRAND NEW KIT FOR THE HOCKEY TEAM

The school would like to thank the embroiders FFIGAR on sponsoring a brand new kit for one of the school's hockey teams.

'Mellt' from now on will be a much smarter team as they continue to play in the league which is held on the all-weather pitch at the University every Friday evening.

Thank you especially to Mr Gari Appleton and best of luck to Mellt along with the other hockey teams during the remainder of the season.

 

URDD QUIZ CHAMPIONS

Congratulations to five of the school's Year 5 boys on their achievement in winning the Urdd Quiz this year.

The boys competed enthusiastically for their Adran Aberystwyth team against other teams from Ceredigion County to win first prize.

Well done you, boys!

 

 

« January's News